شیشه هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیشه هوشمند چیست

در این مقاله می خوانید:

هر چیزی در این دنیا دو وجه دارد؛ خیر و شر، سیاه و سفید، مثبت و منفی، ثابت و متحرک و … . پارتیشن‌ها هم به همین منوال به دو دسته مات و شفاف تقسیم می‌شوند. اما اگر به دنبال پارتیشنی هستید که مات یا شفاف بودن آن قابل کنترل و تنظیم به صورت دستی باشد، شیشه هوشمند بهترین انتخاب پیش روی شماست.

شیشه هوشمند یکی از محصولاتی است که شاید در دید بسیاری از افراد، لوکس یا غیرکاربردی به حساب آید. اما درواقع این مدل شیشه‌ها برای پزدادن و لاکچری کردن محیط داخلی تولید نشده‌اند؛ بلکه هدف از ساخت آن‌ها، کاربری مناسب و صرفه‌جویی در وقت، هزینه و انرژی است.

همچنین رفاه و آسایش تمامی اعضای خانواده یا کارمندان در محیط اداری یا سایر فضاها را هم به دنبال دارند. در نتیجه می‌توان آن را یکی از ضروری‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در پارتیشن اداری و شیشه‌ای دانست. از همین رو در ادامه، به توضیح کامل‌تری درباره این محصولات می‌پردازیم.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند

شیشه هوشمند را باید نوع جدید و متفاوتی از شیشه و پنجره‌های قدیمی دانست که با استفاده از فناوری‌های نوین می‌تواند میزان جذب نور را متناسب با نیاز افراد تغییر دهد. این شیشه‌ها قابلیت مات یا شفاف شدن به صورت هوشمند را هم دارند و وابسته به مواردی مانند گرما و نور می‌باشند.

شیشه هوشمند مناسب برای بهترین پارتیشن اداری، توانایی تنظیم میزان نور ورودی را دارد و با تغییر حالت شیشه از مات به شفاف یا برعکس، به کاربر امکان کنترل بیشتری در محیط می‌دهد. این موضوع به خصوص برای مدیران در محیط اداری که از پارتیشن اداری مدرن استفاده می‌کنند، کاربردی است. به‌عبارت‌دیگر، با توجه به شرایط محیط یا دستورات کاربر، می‌توانند تنظیمات نوری را تغییر دهند.

همین ویژگی‌ها باعث شده که بتوان از آن‌ها در پنجره‌ها و ساختمان‌ها با هدف افزایش کارایی انرژی و راحتی افراد استفاده کرد. همچنین، برخی از شیشه‌های هوشمند دارای قابلیت‌های اضافی مانند جمع‌آوری داده‌های محیطی و ارتباط با سیستم‌های متنوع در خانه‌های هوشمند هستند تا بهره‌وری و امنیت را بیشتر کنند. در این زمینه می‌توان به پارتیشن هوشمند هم اشاره کرد که با کمک اسمارت گلس می‌تواند فضای کاری یا حتی منازل را متفاوت‌تر و کاربردی‌تر کند.

مشخصات شیشه هوشمند

مشخصات شیشه هوشمند

اسمارت گلس دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی می‌باشد که آن را به یک ابزار مدرن و کاربردی در محیط‌های مختلف تبدیل کرده‌است. بهترین پارتیشن شیشه‌ای از مدل هوشمند دارای مشخصاتی مانند توانایی تنظیم شفافیت، جلوگیری از عبور اشعه‌های مضر نور خورشید، عایق بودن در برابر صدا و حرارت، مقاومت در برابر ضربه و فشار، هزینه مناسب و نگهداری ارزان می‌باشد.

همچنین ممکن است امکانات اضافی دیگری هم داشته باشد که بتواند به عنوان پنل تبلیغاتی، صفحه نمایش تعاملی و پارتیشن خانگی استفاده شود. این ترکیب از ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های مدرن، به افراد امکان مدیریت بهتر نور و دید، حفاظت از امنیت و ایمنی شخصی و … در محیط‌های مختلف را ارائه می‌دهد.

مزایای این نوع شیشه

مزایای شیشه هوشمند

شیشه هوشمند دارای مزایای فراوانی است که آن را به یک انتخاب بسیار جذاب در تولید پارتیشن تک جداره و پارتیشن دوجداره تبدیل کرده است. یکی از مزایای مهم این نوع شیشه‌ها، امکان کنترل میزان عبور نور و تنظیم شفافیت آن‌هاست. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا در هر لحظه، به میزان دقیقی از نور و دید پنجره دسترسی داشته باشند.

امکان بهینه‌سازی مصرف انرژی نیز یکی دیگر از مزایای این شیشه‌هاست. آن‌ها قابلیت حفظ حرارت در فصول سرد و جلوگیری از ورود گرما در فصول گرم را دارند که باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها می‌شود. در نتیجه می توان قیمت پارتیشن اداری با شیشه هوشمند را کاملاً مناسب و حتی ارزان به حساب آورد.

حفظ حریم خصوصی و افزایش امنیت نیز از جمله مزایای این نوع شیشه است. با تنظیم شیشه به حالت مات، می‌توان حریم شخصی را در محیط‌های مختلف حفظ کرد. همچنین در برخی موارد، این شیشه‌ها مجهز به تکنولوژی تشخیص چهره هستند که می‌تواند برای کنترل دسترسی به ساختمان‌ها و افزایش امنیت استفاده شود.

ظاهر شیک و مدرن در کنار پارتیشن اداری آماده، از دیگر ویژگی‌های شیشه‌های هوشمند است که به تزیین و طراحی داخلی ساختمان‌ها جلوه ویژه‌ای می‌بخشد. همین عامل به راحتی می‌تواند ارزش و قیمت ساختمان را هم افزایش دهد. درعین‌حال، این نوع شیشه‌ها نیاز به نصب پرده یا سایه‌بان را کمتر می‌کنند و به راحتی قابل نگهداری و تمیزکاری هستند.

با توجه به این مزایا، شیشه‌های هوشمند به عنوان یک ابزار چندمنظوره در ساختمان‌ها و محیط‌های مختلف استفاده می‌شوند و می‌توانند به بهبود کیفیت زندگی و کاربری فضاها مانند پارتیشن اداری ارزان، کمک شایان توجهی کنند.

کاربردهای شیشه هوشمند

کاربرد شیشه هوشمند

شیشه‌های هوشمند با توجه به مزایا و قابلیت‌های منحصربه‌فردی که دارند، در محیط‌ها و صنایع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در زیر چند مورد از کاربردهای این نوع شیشه‌ها را بیان می‌کنیم:

 1. فضای داخلی و نمای خارجی خانه هوشمند: با استفاده از اینترنت اشیا، این شیشه‌ها می‌توانند با سایر اجزای خانه هوشمند ارتباط برقرار کرده و امکاناتی را برای آسایش ساکنان و بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانه فراهم کنند. شیشه هوشمند می‌تواند به عنوان پنجره، درب یا دیوار شیشه‌ای، مورد استفاده قرار گیرد.
 2. مراکز اداری و تجاری: شیشه هوشمند در مراکز اداری و تجاری نقش مهمی ایفا می‌کند. این محصول در انواع پارتیشن برای جدا کردن بخش‌های مختلف اداری یا ویترین فروشگاه‌ها استفاده می‌شود و به حفظ حریم خصوصی و بهینه‌سازی فضا کمک می‌کند.
 3. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: شیشه‌های هوشمند در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها مانند مراقبت‌های ویژه، بخش نوزادان و… استفاده می‌شوند. همچنین، آن‌ها می‌توانند برای حفظ حریم خصوصی و آرامش بیشتر بیماران یا سرگرم کردن کودکان به وسیله پخش تصاویر یا ویدئوها روی شیشه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.
 4. خودروسازی: شیشه‌های هوشمند در خودروها به عنوان پنجره‌ها یا شیشه‌هایی برای جلوگیری از تابش نور خورشید به چشمان راننده استفاده می‌شوند و امنیت سرنشینان را افزایش می‌دهند.
 5. پروژه‌های تبلیغات محیطی: این محصولات را می‌توان برای پنجره‌ها یا سطوح تبلیغاتی در نمای بیرونی ساختمان‌ها نیز مورد استفاده قرار داد. این کار، شیوه‌ای متفاوت و منحصر به فرد است که به خوبی توجه مخاطبان شما را به خود جلب می‌کند.
 6. سالن‌های کنفرانس: فرقی ندارد در کدام شهر این موضوع را بررسی کنید؛ پارتیشن اداری در کرج یا سایر شهرها می‌تواند در سالن‌های کنفرانس نیز به کار رود. این محصولات، فضاهای مختلف را جدا کرده و حریم خصوصی را حفظ می‌کنند.
 7. استخرها: شیشه‌های هوشمند در استخرها به عنوان پنجره یا پارتیشن‌ها برای تنظیم میزان نور و تهویه مناسب استفاده می‌شوند.
 8. نماهای تجاری: این نوع شیشه‌ها به عنوان قسمتی از نمای تجاری ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این متریال می‌توان مدیریت نور و گرمای درون ساختمان تجاری را هم فراهم کرد که این ویژگی برای پارتیشن اداری در تهران یا سایر کلان شهرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 9. باشگاه‌ها: تفکیک فضا و ایجاد محیطی سرگرم‌کننده و پرانرژی مسئله مهمی است که باید در تمام باشگاه‌های ورزشی مورد توجه قرار بگیرد. از این رو با استفاده از شیشه هوشمند به عنوان پنجره یا پارتیشن می‌توان به راحتی این امر مهم را محقق کرد.
 10. موزه‌ها: این نوع شیشه‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از نمایشگاه‌ها با تنظیم میزان نور برای حفظ آثار هنری مورد استفاده قرار گیرند.

در چه فضاهایی از  شیشه هوشمند استفاده می‌شود؟

استفاده از شیشه هوشمند

در این زمینه می‌توان به ساختمان‌ها و اماکن عمومی، وسایل نقلیه مانند خودروها و قطارها، صنایع مختلف مانند خودروسازی و هواپیماسازی، تبلیغات و نمایشگاه‌ها، داروخانه و آزمایشگاه‌ها اشاره کرد. شیشه هوشمند به عنوان یک فناوری پیشرفته در این فضاها به‌منظور بهبود کارایی، راحتی کاربران، کنترل انرژی و حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کل، این محصول ابزاری با تعدد کاربری بالا است که در صنایع و محیط‌های مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد. شیشه هوشمند از ویژگی‌هایی مانند تغییر میزان شفافیت، کنترل حرارت و نور، نمایش اطلاعات تعاملی و امنیت بهره می‌برد و به همین خاطر در ساخت پارتیشن اداری نیز کاربرد دارد. این فناوری به توسعه فضاهای هوشمند و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند و در آینده نیز ممکن است با کمک هوش مصنوعی به کاربردهای جدیدی دست یابد.

انواع شیشه هوشمند

انواع شیشه هوشمند

تنوع شیشه هوشمند متناسب با نوع ساختمان و دکوراسیون داخلی باید انتخاب شود. برای مثال، استفاده از این محصولات در انواع پارتیشن شیشه‌ای می‌تواند برای ادارات یا حتی منازل کاربردی باشد. اما برای آنکه انتخاب بهتری کنید، در ادامه به معرفی انواع شیشه هوشمند می‌پردازیم:

 • شیشه LC (کریستال مایع)

این شیشه هوشمند از تکنولوژی پلیمر پراکنده کریستال مایع (PDLC) استفاده می‌کند. وقتی جریان الکتریکی به شیشه وارد می‌شود، کریستال مایع در آن تغییر شکل می‌دهد و شیشه شفاف می‌شود. این نوع شیشه برای مکان‌های پر رفت‌وآمد مناسب است.

 • شیشه هوشمند سکوریت

این شیشه از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل شیشه سکوریت، میکروفیلم هوشمند، اینورتر برق و ریموت‌کنترل می‌شود. شیشه هوشمند سکوریت با کنترل جریان الکتریکی، توانایی تغییر شفافیت و شدت نور عبوری را داراست. به همین خاطر در برنامه‌های امنیتی و کنترل نور در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

 • شیشه الکترو کرومیک

این شیشه دو لایه شفاف، دو الکترود و یک جداکننده دارد و با کمک جریان الکتریکی کنترل می‌شود. با اعمال جریان الکتریکی، یون‌های موجود در لایه‌ها به یک سمت جذب می‌شوند و رنگ شیشه تغییر می‌کند. این شیشه‌ها معمولاً برای کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مصرف انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • شیشه ترمو کرومیک

شیشه ترمو کرومیک از تغییرات دما به عنوان عامل تغییر وضعیت خود استفاده می‌کند. در دمای بالا، شیشه تیره و در دمای پایین، شیشه شفاف می‌شود. این شیشه‌ها به بهینه‌سازی مصرف انرژی و کنترل نور خورشید کمک می‌کنند.

 • شیشه فتوکرومیک

این مدل شیشه هوشمند توسط نور خورشید تنظیم می‌شود و به صورت خودکار تیره یا روشن می‌گردد. از این نوع محصولات به عنوان عناصر نمایی و عدسی در ساختمان‌ها و عینک‌ها استفاده می‌شود.

 • شیشه هوشمند مات شونده

شیشه هوشمند مات شونده به صورت اتوماتیک و با فشردن یک کلید، از حالت شفاف به مات تغییر می‌کند. این شیشه اغلب برای پارتیشن‌بندی محیط و در مکان‌هایی که نیاز به حفظ حریم شخصی و کنترل نور دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • شیشه هوشمند خودتمیزشونده

شیشه خودتمیزشونده دارای یک لایه دیجیتال و روکش نازکی از دی اکسید تیتانیوم است که سطح شیشه را تمیز نگه می‌دارد. این شیشه‌ها به کاهش هزینه‌های نظافت و بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها کمک می‌کنند.

ساخت شیشه هوشمند

ساخت شیشه هوشمند

برای تبدیل یک شیشه معمولی به شیشه هوشمند، از تکنولوژی PDLC (ترکیب کریستال مایع و لایه هوشمند) استفاده می‌شود که امکان نمایش تغییرات در شفافیت شیشه و تبدیل آن به یک سطح هوشمند را ممکن می‌سازد. ابتدا یک لایه کریستال مایع بین دو لایه شیشه، لمینت می‌شود. همچنین، برچسب‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند روی شیشه معمولی نصب شوند تا امکانات و ویژگی‌های شیشه هوشمند را به آن اضافه کنند.

شیشه هوشمند عملکرد خود را از طریق تغییر شفافیت از حالت روشن به خاموش و بالعکس کنترل می‌کند. این تغییر در شفافیت توسط مدیریت یون‌های موجود در میکروفیلم‌های شیشه هوشمند ایجاد می‌شود. وقتی برق به میکروفیلم‌ها وارد می‌شود، یون‌های کروم به صورت خطی و منظم در کنار هم قرار می‌گیرند و شفافیت شیشه بیشتر می‌شود. اما با قطع‌شدن برق، یون‌های کروم نظم خود را از دست داده و پراکنده می‌شوند که نتیجه آن، مات شدن شیشه است.

قیمت شیشه هوشمند مات شونده

شیشه هوشمند مات شونده

این محصول از لایه‌های مختلفی تشکیل شده که همگی روی قیمت آن تاثیرگذارند. طول عمر شیشه هوشمند نیز به عواملی مانند برند تولیدکننده، کیفیت مواد، نگهداری، نحوه استفاده، مکان نصب و شرایط محیطی بستگی دارد. به طور معمول، از این محصول می‌توان بین ۱۰ تا ۳۰ سال استفاده کرد که در شرایط مختلف، متغیر می‌باشد.

با توجه به این موضوع، قیمت شیشه هوشمند تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به کیفیت و نوع شیشه، ابعاد و اندازه، نوع ویژگی‌های هوشمند آن (مانند تغییر شفافیت و کنترل حرارت)، برند تولیدکننده، تکنولوژی مورد استفاده و مکان نصب آن اشاره کرد. همچنین، خدمات پس از فروش و گارانتی نیز نقش مهمی در تعیین قیمت دارند که اطلاعات بیشتر آن را در بخش راهنمای خرید پارتیشن شیشه‌ای باید مطالعه نمایید.

خرید شیشه هوشمند

خرید شیشه هوشمند

در هنگام خرید شیشه هوشمند، باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. کیفیت و نوع شیشه: اطمینان حاصل کنید که شیشه از مواد با کیفیت و با تکنولوژی مناسب ساخته شده باشد.
 2. ویژگی‌های هوشمند: بررسی کنید که از قابلیت‌های مطلوبی مانند تغییر شفافیت و کنترل حرارت پشتیبانی کند.
 3. ابعاد و اندازه: اندازه و ابعاد شیشه باید با نیازهای مکان نصب مطابقت داشته باشد.
 4. برند و نمایندگی: بهتر است از نمایندگی‌های معتبر و برندهای معروف در این زمینه خرید کنید؛ زیرا این نمایندگی‌ها معمولاً خدمات پس از فروش و گارانتی بهتری ارائه می‌دهند.
 5. تعهد به استانداردها: مطمئن شوید که مطابق با استانداردها و مقررات مربوط به ایمنی و کیفیت تولید شده است.

با توجه به اهمیت این موارد، خرید شیشه هوشمند از نمایندگی‌های معتبر دیکا سازه در تهران، اصفهان و چابهار پیشنهاد می‌شود. این نمایندگی‌ها به صورت رسمی و با توجه به نیازهای مشتریان، خدمات پس از فروش و تعمیرات را با کیفیت بالا ارائه می‌دهند. همچنین استفاده از محصولات اصلی با درجه کیفی برتر جهانی، از ویژگی‌های متمایز این شرکت می‌باشد.

در هر صورت استفاده از تمامی این خدمات برای هموطنان در شهرهای مختلف سراسر کشور امکان‌پذیر شده و می‌توانید با بهره‌گیری از امکانات فنی و تخصصی دیکا سازه، بهترین انتخاب را در شیشه هوشمند و پارتیشن داشته باشید.

شیشه هوشمند اصفهان

شیشه هوشمند اصفهان

طی چند سال اخیر، استفاده از شیشه هوشمند با استقبال زیادی در شهر اصفهان روبرو شده است. همین عامل منجر شده تا نمایندگی دیکا سازه در اصفهان با کیفیت و قدرت بیشتری مشغول به کار شود. توجه به نیازهای مشتری، استفاده از بهترین متریال و پشتیبانی فنی و تخصصی، از جمله مزایایی است که در این شرکت مشاهده می‌شود.

شما می‌توانید با خیال راحت، شیشه هوشمند خود را از شرکت دیکا سازه در اصفهان یا سایر نمایندگی‌ها تأمین کرده و خرید مناسبی را تجربه نمایید. لازم است در انتها یک بار دیگر هم به این مورد اشاره شود که استفاده از تمامی خدمات شرکت دیکا سازه در همه نقاط کشور امکان‌پذیر می‌باشد و صرفاً به نمایندگی‌های چند شهر، محدود نمی‌شوند.

4.7/5 - (9 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *